Rakı Balık Ayvalık Ortam Kalabalık biz Live-Board`da Toplanırız.


  Philips

  Paylaş
  avatar
  RizeLee
  Co Admin
  Co Admin

  Mesaj Sayısı : 59
  Kayıt tarihi : 20/05/10

  Philips

  Mesaj tarafından RizeLee Bir Perş. Mayıs 20, 2010 11:40 am

  irket, Karl Marx'ın anne tarafından kuzeni olan Gerard Philips tarafından, 1891'de Hollanda'nın Eindhoven şehrinde kuruldu. İlk başta, ampuller ve bazı elektrikli aletler üretilmiştir. (Bu ilk fabrika daha sonra müze haline getirilmiştir.[4]) 1920'li yıllarda ise, vakum tüpleri gibi ürünlerle daha nitelikli üretime başlamıştır. 1927'de İngiliz elektronik şirketi Mullard ve 1932'de Alman üretici Valvo ile ortak üretim anlaşması yaptı. 1939'da Philishave isimli tıraş makinesini piyasaya sundu. Ayrıca şirket 1927'de PCJ adında bir radyo istasyonu kurdu. Günümüzde Radio Netherlands adıyla yayına devam eden radyo sadece Nazi İşgali sırasında yayınına ara verdi.
  II. Dünya Savaşı [değiştir]

  Philips yöneticileri 9 Mayıs 1940'da, Hollanda'nın ertesi gün Alman işgaline uğrayacağını haber aldılar. Sermayenin büyük bir miktarını alarak ABD'ye kaçmaya ve savaş boyunca Amerika'dan Kuzey Amerika Philips şirketi olarak devam etmeye karar verdiler. Aynı zamanda, şirketi Almanya'nın elinden kurtarmak için Hollanda Antillerine taşıdılar. (Kağıt üzerinde)

  Alman işgal kuvvetlerine sağlanan büyük miktarlarda elektrik malzemesi, diğer bazı firmalara söylendiği gibi Philips'in de Nazi'lerle işbirliği yaptığının iddia edilmesine neden olmuştur. Fakat bu iddialarla ilgili kanıt yoktur. Ayrıca ülkeyi terketmeyen tek aile üyesi Frits Philips'in, Naziler'i üretim için işçi gerektiğine ikna ederek 382 Yahudi'nin yaşamlarını kurtardığı söylenir.[5] (1996'da kendisine İsrailli büyükelçi tarafından Yad Vashem ödülü verildi.[6]) Eindhoven'daki Philips üretim tesisi, savaş esnasında müttefik kuvvetler tarafından bombalanan tek endüstriyel hedef olmuştur.

   Forum Saati Cuma Ocak 18, 2019 10:00 pm