Rakı Balık Ayvalık Ortam Kalabalık biz Live-Board`da Toplanırız.


  LG Group

  Paylaş
  avatar
  RizeLee
  Co Admin
  Co Admin

  Mesaj Sayısı : 59
  Kayıt tarihi : 20/05/10

  LG Group

  Mesaj tarafından RizeLee Bir Perş. Mayıs 20, 2010 11:35 am

  LG Grup (İngilizce: LG Group, Slogan (İngilizce): "Life's Good"), (Korece: 엘지 그룹 Elji Kŭrup); Güney Koreli büyük bir şirketler topluluğu olup, elektronik, Cep telefonu ve petrokimyanın da dahil olduğu birçok alanda faaliyet göstermektedir. LG, Koo ailesi tarafından yönetilen bir aile şirketidir.

  LG, "Lucky - Goldstar"'ın bir kısaltması olarak kullanılıyordu. 1995'e kadar bu ismi kullanan firma, ismini değiştirmeden önce Goldstar markası altında birçok elektronik ürün satışı yaparken, Lucky markası genellikle Kore dışında satılmayan diğer ev ürünlerini satmaktaydı. Lucky, özellikle ev temizliği ürünleri ve çamaşır temizliği ürünleri ile Güney Kore'nin ünlü markalarından biriydi.

  LG Electronics dünyanın dört bir yanında 81’i yan kuruluş olmak üzere 110’u aşkın iş biriminde 82.000 kişiye iş imkanı sağlamaktadır. 2007 yılında 44 milyar USD’lik* satış rakamına ulaşan LG, dört iş biriminden oluşmaktadır: Mobil İletişim, Dijital Aletler, Dijital Görüntü Cihazları ve Dijital Medya. LG dünyanın önde gelen CDMA/GSM ahizesi, klima, önden- yüklemeli çamaşır makinesi, optik sürücüler, DVD oynatıcı, düz ekran TV ve Ev Sinema Sistemleri üreticisidir.

  Tarihçe [değiştir]

  1947'de In Hwoi Koo tarafından "Lak Hui Kimya Endüstrisi" (İngilizce: Lucky Chemical Industry) adıyla kuruldu ve 5 yıl sonra 1952'de Kore'nin plastik sektöründe faaliyete başlayan ilk firması oldu. Bugün LG Elektronik (İngilizce: LG Electronics) adı ile faaliyet gösteren, Goldstar firmasını 1958'de kurdu ve bir yıl sonra ilk Kore malı radyoyu üretti. Bu yıllarda şirket petrokimya ve elektrik/elektronik olmak üzere iki temel faaliyet alanına ayrıldı.

  1960'lı yıllarda petrokimya, enerji ve elektrik/elektronik alanlarında gelişmeye devam eden şirket, Goldstar markası ile 1960'ta ilk Kore malı fanı, 1964'te soğutucuyu, 1966'da siyah-beyaz televizyonu, 1968'de iklimlendiriciyi ve 1969'da çamaşır makinesi ile asansörü üretti.

  Cha-Kyung Koo 1969 yılında şirketin ikinci başkanı oldu, küreselleşen dünyanın farkına vararak, şirketin büyüme ve küreselleşme planlarını hazırladı. Ertesi yıl şirket hizmet sektörlerinde büyümeye ve araştırma-geliştirme faaliyetlerini arttırmaya başladı. 1983'te Lucky Kimya Endüstrisi yeniden yapılanarak, temel faaliyet alanı oldu ve kozmetik sektörüne tekrar önem verildi. Bu sırada, elektronik alanında televizyon, görüntü kaydedici cihazlar, bilgisayarlar ve yarı iletken teknolojilere büyük yatırımlar yapılmaktaydı.

  Şirketin 40. kuruluş yılında Seul'de yeni ofis binası LG Twin Towers inşaa edildi.

  1990 yılında müşteri memnuniyetini ön plana çıkaran yeni yönetim sistemine geçen LG Grup, Bon moo Koo'nun 3. başkan olması ile yeni hedeflerini, "dünyanın 1 numarası olmak" olarak belirtti. 90'lı yıllarda şirket kimya, enerji, elektronik, haberleşme, bilgi sistemleri, finans ve çeşitli hizmet sektörlerinde faaliyet göstererek, dünya çapında bir şirket haline geldi.

  1 Mart 2003'te LG Grup, holding yönetimi haline geldi ve Kore'nin en büyük sanayi kuruluşu oldu. 2006 yılında Chocolate adlı telefon modeli ile Hong Kong tasarım ödülünü kazandı ve "BSC Management and Administration" tarafından yılın en iyi şirketi seçildi. Aynı yıl dünyanın en ince LCD ekranını (1.48 mm) ve en ince düz ekran televizyonunu (33 cm) tasarladı. LG Electronics unveiled the world's slimmest (33-cm) flat-panel TV.

   Forum Saati Cuma Ocak 18, 2019 9:40 pm